Subiektywne, wstępne podsumowanie Droniada 2018

Droniada 2018 została w całości poświęcona autonomii. Uczestnicy zawodów otrzymali dwa zadania. W pierwszym zadaniu, po kataklizmie w lotach całkowicie autonomicznych mieli odnaleźć miejsce dostarczenia surowicy. Ważne, że wszystkie drony, aby się nie pozderzać, musiały zaimplementować protokół antykolizyjny opisany w zadaniu. Drony latały w tym samym czasie w granicach wyznaczonego geofencingu. W drugim zadaniu, również w pełni autonomicznym należało odnaleźć uszkodzone elementy infrastruktury liniowej po wichurze.

Czy zespoły dały radę?
Z ogromną dumą odpowiadamy, że tak! Tak dały radę, udowadniając, swoje ogromne doświadczenie i wiedzę, oraz że wymyślony przez nas algorytm, jest implementowalny i spełnia zadanie.

Ostatecznie w konkursie lotów wystartowało 6 zespołów:

Melavio Politechnika Warszawska
Raptors Politechnika Łódzka
Białystok KNR Politechnika Białostocka
Rzeszów Euroavionic Team Politechnika Rzeszowska
WuThrust
Pwr AKL

Na podium, stanęli:

Pierwsze miejsce: Raptors z Politechniki Łódzkiej
Drugie miejsce: WuThrust z Politechniki Warszawskiej
Trzecie miejsce: Zespół z Politechniki Białostockiej

Wszystkim, bez względu na pozycję na finiszu gratulujemy uporu, wiedzy, zapału i pasji!

Jakie wnioski?
Zastosowane transpondery ADS-B od firmy Aerobits, wykazały użyteczność, dostępność i niezawodność na poziomie ponad 97%. Technologia, jest wygrzana i w póki co w ustnej opinii obserwatorów z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego prawdopodobnie będzie mogła być zastosowana w przyszłości dla lotów automatycznych i autonomicznych. Integracja z naszą platformą UTM DroneRadar ilustrowała działanie systemu dla zaproszonych gości z PFR, NCBIR, ULC, PAŻP, JSW Innowacje oraz GZM.

Szczegółowe dane z konkursu oraz rekomendacje, opublikujemy niebawem.