Wspólnie z PAŻP rozpoczęliśmy testy dFPL (Drone Flight Plan) i e-rejestracji

W nocy z 20 na 21 grudnia, dokładnie trzy lata po pierwszym uruchomieniu aplikacji DroneRadar, wspólnie z Agencją Żeglugi Powietrznej rozpoczęliśmy testy cyfrowych planów lotów dla bezzałogowych statków powietrznych dFPL (Drone Flight Plan). Ta w naszej subiektywnej opinii rewolucyjna - co za chwilkę wyjaśnimy – technologia, ma skrócić czas otrzymywania zgody na lot, oraz ma integrować środowisko lotnicze wraz z lokalnymi włodarzami i ogólnie przyczyniać się do podniesienia bezpieczeństwa lotniczego.

Nowa platforma, umożliwia e-rejestrację i tworzenie misji zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwzględnieniem sytuacji aeronautycznej. W przypadku, gdy zaplanowana misja ma przenikać przez właściciela przestrzeni którym może być inny niż PAŻP właściciel, np. służba porządku publicznego lub po prostu urząd miasta, system uruchamia proces przetwarzania równoległego, stając się ambasadorem operatora w procesie uzyskania zgody na lot.

Ale! Jest jedno zagadnienie. Jako pierwsi do testów nowej platformy, zostali zaproszeni znani Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej operatorzy, którzy najczęściej latali w przestrzeniach kontrolowanych.

Z uwagi, że w pierwszym etapie uruchomiliśmy, absolutne minimum funkcjonalności, nie mogliśmy do testów zaprosić wszystkich, dlatego zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość.

Funkcjonalności będziemy rozszerzać na bieżąco i mamy nadzieję, że jeszcze w styczniu 2019r. będziemy mogli przejść do drugiej fazy testów, otwartych dla wszystkich.

Pragniemy podkreślić, że wdrożenie projektu PansaUTM wspieranego technologicznie przez DroneRadar oraz Hawk-E jest wielowymiarowe i wymaga zaangażowania wielu osób oraz instytucji. Pamiętajcie, że to nie jest jedynie projekt technologiczny, ale przede wszystkim projekt reorganizacji pracy wielu instytucji i urzędów. Stąd, długi „rozbieg” wdrożenia.

Poniżej załączamy ilustracje przedstawiającą proces nowego systemu.