PansaUTM działa w trybie operacyjnym od 2 marca 2020

I stało się. 2 marca 2020 do operacyjnego użytku wszedł system PansaUTM którego jesteśmy współautorami. Nie będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że ostatnie 5 lat, było dla wszystkich członków zespołu DroneRadar czasem gigantycznej pracy. I tak, z aplikacji DroneRadar, przy Waszej pomocy w postaci uwag i komentarzy, a przede wszystkim zaufaniu którym nas obdarowaliście udało się stworzyć system, cyfryzujący europejskie niebo i integrujący lotnictwo załogowe z bezzałogowym. Od samego początku jako piloci lotnictwa załogowego promowaliśmy drony jako nowego użytkownika, a ich operatorów jako osoby wymagające wsparcia przy wejściu w świat profesjonalnej awiacji. Wiemy, że wykonując swoje misje, musicie się skupić na zadaniu, a całe to "lotnictwo" akurat w Waszym przypadku bywa jedynie dodatkiem. I nie ma tutaj się co dziwić. Drony to wspaniałe narzędzie, które wymaga odpowiedniej infrastruktury, podobnie jak samochody czy kolej. To narzędzie które w najbliższych latach zmieni logistykę, transport i wiele usług których nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Potwierdzamy, że PansaUTM, dzięki szansie jaką dały Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury a także nasz partner Hawke, stał się pierwszym na świecie dopuszczonym do operacyjnego wykorzystania systemem zarządzającym i integrującym ruch bezzałogowych statków powietrznych. Wiele elementów w tym planowanie lotów (dFPL), dwukierunkowa niewerbalna komunikacja (CDDLC), stanowisko pracy dla kontrolerów ruchu lotniczego, sposób prezentacji danych aeronautycznych i U-space będą służyły jako podstawa do tworzenia nowych europejskich przepisów.

Jest bardzo wiele osób które pracowały przy tym projekcie. Nie sposób ich wszystkich wymienić. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, dzięki którym udało się wdrożyć ten innowacyjny projekt. Wiecie, podobnie jak my, że to dopiero początek. Tak czy owak, mamy ponownie Pole Position.

Oficjalny komunikat Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej