FAQ

FAQ

Jak bardzo aplikacja DroneRadar jest wiarygodna? Gdzie na 100% mogę sprawdzić zajętość przestrzeni powietrznych?

DroneRadar agreguje dane z oficjalnych źródeł. Niestety, źródła te posiadają notę prawną, która wyłącza je z użytku operacyjnego. Aby potwierdzić aktywność przestrzeni, należy skontaktować się z ASM3 (poziom taktyczny) w Polskiej Agencji Żeglugi powietrznej, dzwoniąc na numery:

Przestrzeń cywilna: +48225745733, +48225745734, +48225745735

Przestrzeń wojskowa (MON): +48261828130, +48261828131, +48261828132

Dlaczego w tym samym miejscu, w różnych dniach wskaźnik pokazuje różne kolory? Raz mogę latać, innego dnie nie mogę latać.

Przestrzeń powietrzna ciągle się zmienia. Użytkownicy przestrzeni mogą poprzez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP), zamawiać (włączać) wybrane segmenty struktur powietrznych. Proces ten jest regulowany przez PAŻP.

DroneRadar umożliwia sprawdzenie dostępności przestrzeni powietrznej do zadanej wysokości. Dla przykładu: w jednym miejscu i w tym samym czasie dla wysokości 50m zaświeci się lampka zielona, a dla wysokości 300m może zapalić się żółta lub czerwona (zależy to od typu przestrzeni). Jest to prawidłowe działanie aplikacji.

Prosimy pamiętać, że przestrzeń powietrzna jest "trójwymiarowa", co oznacza, że ma granice poziome i pionowe, które dynamicznie zmieniają się w czasie.

Co mam wpisać w polu “Typ Drona” podczas rejestracji operacji (Check-In)?

Informacja która zostanie wpisana w tym polu jest dostępna dla wszystkich użytkowników aplikacji oraz służb ruchu lotniczego. Dobrze by było gdyby wiedzieli jakim typem bezzałogowca latasz. Nie zawsze nazwa modelu wskazuje bezpośrednio na tym statku powietrznego. Wprowadzono ustandaryzowane nazwy na typy bezzałogowców (RPAS). Są nimi:

MR - Wielowirnikowiec (Multi Rotor)
H - Śmigłowiec (Helicopter)
A - Samolot lub szybowiec (Aircraft)
AS - Sterowiec, Balon (Airship, Balloon)

Przykład zapisu dla drona QAV250: MR/QAV250

Kiedy planujecie uruchomienie aplikacji DroneRadar na WindowsMobile?

Platformę Windows Mobile mamy w planach na drugą połowę roku 2016.

Nie mam możliwości sprawdzenia przestrzeni w innym miejscu. Dlaczego?

Funkcjonalność sprawdzenia przestrzeni w dowolnym miejscu, zapewniamy w aplikacji DroneRadar Premium

Posiadam telefon z Androidem w wersji 4.1 i aplikacja mi nie działa

Aktualnie aplikacja jest wspierana na Androidach od wersji 4.4. Pracujemy nad wsteczną kompatybilnością. Niebawem powinna być dostępna.

Używam Androida i zdarza się, że aplikacja wyświetla błąd dostępu do GPS. Co robić?

Po pierwsze upewnij się że usługi geolokalizacji są włączone... po drugie - lokowanie satelitów GPS (znalezienie lokalizacji) może trwać nawet klika minut, zależnie od urządzenia, i mocy sygnału w danym miejscu i czasie. Zalecamy włączenie A-GPS (w ustawieniach lokalizacji: Assisted GPS / duża dokładność z użyciem sieci komórkowej), który jest szybszy.
W przypadku dalszych kłopotów, mimo wszystko zalecamy użycie zewnętrznego programu do fixowania GPS, który najlepiej pracuje z Twoim urządzeniem (z powodzeniem testowaliśmy bezpłatne programy: GPS Locker, GPS Data i GPS Status & Toolbox).

Na stronie droneradar.eu, przestrzeń TSA wyświetlana jest na czerwono. W aplikacji, TSA wyświetla się przerywaną linią. Skąd ta różnica?

Przestrzeń TSA jest podzielona w pionie na sektory, aby umożliwić przeloty innym użytkownikom. Na stronie http://droneradar.eu kolorujemy przestrzenie w taki sposób, że jeśli choć jeden z segmentów jest aktywny, wtedy strona wyświetla przestrzeń na czerwono. Aplikacja mobilna, wyświetla TYLKO aktywne przestrzenie do wysokości 150m AGL (nad terenem).